Zdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzenia

Jedną z najważniejszych funkcji jakie Apple reklamował wraz z premierą programu Zdjęcia dla OS X była obsługa rozszerzeń poszerzających możliwości edycyjne tego programu.
Obecnie w Mac App Store możemy kupić kilka aplikacji, które wspierają tą funkcjonalność, jednak po ich zainstalowaniu okazuje się, że nie możemy wykorzystać ich możliwości edytując zdjęcia w oprogramowaniu Apple.
Okazje się, że aby skorzystać z funkcji rozszerzeń dla programu Zdjęcia dla OS X trzeba włączyć ich obsługę w Preferencjach systemowych, a sama procedura wygląda następująco:
  • uruchamiamy Preferencje systemowe
  • przechodzimy do modułu Rozszerzenia

Zdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzenia

Czytaj więcej...

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Wraz z opublikowaniem aktualizacji systemu OS X Yosemite do wersji 10.10.3 firma Apple zaprezentowała nowy program Zdjęcia dla OS X, który ma zastąpić starsze aplikacje iPhoto i Aperture.
Jedną z mniej wyeksponowanych, a bardzo przydatnych, funkcji Zdjęć jest możliwość tworzenia nowych bibliotek zdjęć i przełączania się pomiędzy nimi.
Operacja tworzenia nowej biblioteki jest bardzo prosta wystarczy bowiem podczas startu aplikacji nacisnąć i przytrzymać klawisz ALT, następnie iw wyświetlonym oknie wybrać przycisk "Utwórz nową..." i wybrać lokalizację oraz nazwę dla nowej biblioteki.

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Podobnie jest z operacją przełączania się pomiędzy bibliotekami, podczas startu programu naciskamy i przytrzymujemy klawisz ALT, następnie zaznaczamy bibliotekę, na która chcemy się przełączyć i naciskamy przycisk "Wybierz bibliotekę".

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X


Apple OS X: Dostęp do zdjęć wykorzystywanych w wygaszaczu ekranu

Jeżeli korzystacie ze standardowego wygaszacza ekranu w systemie OS X, to zapewne widzieliście piękne zdjęcia w nim wykorzystywane. Zdjęcia te są w wysokiej rozdzielczości (3200 x 200 pikseli) wobec czego doskonale nadają się do użycia jako tło biurka. Żeby do nich dotrzeć musicie przejść do katalogu: /System/Library/Frameworks/ScreenSaver.Framework/Versions/A/Resources/Default Collections/, a dalej wybrać interesujący Was tematycznie podkatalog: National Geographic, Aerial, Cosmos, Nature Patterns.
Apple łącznie we wszystkich 4 katalogach udostępniło 42 zdjęcia.

OS X - dostęp do zdjęć wykorzystywanych w wygaszaczu ekranu