Vista ma już rok

Dokładnie rok temu na swoim blogu Jim Allchin zakomunikował, że długo oczekiwany, nowy system operacyjny firmy Microsoft, Windows Vista, jest gotowy do produkcji.
Premiera dla klientów korporacyjnych nastąpiła 30 listopada, a dla klientów indywidualnych dopiero 30 stycznia 2007 roku.
Premierze dla klientów indywidualnych towarzyszyła potężna, zakrojona na szeroka skalę akcja promocyjna. W krótkim czasie system zdobył rzesze zarówno sympatyków jak i krytyków.Co się wydarzyło przez ostatni rok: Jim Allchin został emerytem, Vista sprzedała się w ilości 86 mln egzemplarzy, Microsoft zdążył wydać już ok. 50 poprawek do systemu, a w najbliższym czasie możemy spodziewać się pierwszego Service Packa.Jak podaje serwis rankig.pl od swojej styczniowej premiery Windows Vista zdobył już 3,4% rynku wśród polskich internautów, co daje mu drugie miejsce za Windows XP.


258 mln $

258 mln $ - właśnie tyle, w sporym uproszczeniu, zarobiła firma Apple, przez pierwsze kilka dni sprzedaży najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego MacOS X 10.5. Już na kilka dni przed premierą systemu był on najlepiej się sprzedającym oprogramowaniem w sklepie Amazon.com

Krótki film o... Leopardzie

Film nie jest wcale krótki, bo trwa całe 30 minut, a opowiada o najważniejszych funkcjach jakie znalazły się w najnowszym systemie Mac OS X 10.5. Film można obejrzeć tutaj.

Za tydzień Leopard na wolności

Na 26 października Apple zapowiedziało premierę swojego najnowszego systemu operacyjnego MacOS X 10.5.


Na stronach Apple możemy przeczytać o ponad 300 nowościach, ale prawdę mówiąc część z nich to tylko mało przydatne udogodnienia i gadżety (np. nowe wygaszacze ekranu), a nie pełnokrwiste nowe funkcje. Ale moim zdaniem nie ma co narzekać bo jednak jest kilka rzeczy o których warto wspomnieć, i które na pewno wzbudzą zazdrość użytkowników innych systemów:

Desktop
Nowością, która pierwsza rzuci się w oczy nowym użytkownikom systemu, będzie trójwymiarowy Dock oraz pulpit z kosmiczną tapetą.Kolejną nową funkcją związaną z Dockiem są Stacks (Stosy) czyli katalogi w których można grupować programy, zdjęcia itp.i na koniec nie można nie wspomnieć, o górnym menu, które stało się półprzeźroczyste co wywołało wielki harmider wśród dotychczasowych użytkowników systemu.

Finder
Finder zyskał dwie nowe funkcje, które w znacznym stopniu zwiększają jego funkcjonalność, są to: nowy boczny pasek podobny do tego z iTunes i podgląd plików/folderów też wcześniej znany z iTunes czyli osławione CoverFlow
Pozostałe nowości

  • Time Machine - prosty w obsłudze i funkcjonalny program do backupu dany
  • Mail - nowe, łatwe w edycji szablony
  • Quick Look - świetny program do szybkiego podglądu plików
  • Photo Booth, nowe efekty wideo i udostępnianie ekranu w iChat-cie
  • Spaces - czyli praca na wielu pulpitach
  • Kontrola rodzicielska
  • Boot Camp - możliwość łatwej instalacji i uruchomienia Windows na Mac-u