Zaktualizowane biuro

Microsoft zaktualizował swój pakiet biurowy dla systemu Mac OS X. Zmiany obejmują zwiększenie szybkości, stabilności i kompatybilności. Dodatkowo zaimplementowano poprawki dotyczące bezpieczeństwa poprzez ochronę przed błędami nadpisania pamięci.

Aktualizacja MS Office 2008 12.1.5


Pobierz aktualizację Microsoft Office 2008 12.1.5

Sun StarOffice 9 dla Maca opublikowany

Firma Sun opublikowała nową wersję swojego pakietu biurowego o nazwie StarOffice 9. Do najważniejszych nowości można zaliczyć:
 • natywne wsparcie dla Mac OS X
 • możliwość odczytu dokumentów zapisywanych przez MS Office 2007 i MS Office 2008
 • wsparcie dla ODF 1.2
 • ulepszony eksport i import plików PDF
 • poprawiony interfejs użytkownika


StarOffice 9

Pełna wersja pakietu w wersji Download kosztuje 34,95 USD. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej.

Słownik dla Offica 2008 już jest

Kilka dni temu, wreszcie, w sprzedaży pojawił się polski słownik ortograficzny dla MS Office 2008 for Mac. Słownik został wydany przez iSource we współpracy z firmą Programac.

Instalacja słownika

Instalacja słownika przebiega bezproblemowo i bardzo szybko, jeżeli pakiet Microsoftu zainstalowany jest w innej lokalizacji niż domyślna, to w instalatorze trzeba wskazać katalog z zainstalowanym programem.
Na początku instalacji trzeba także podać numer seryjny, którym zabezpieczony jest program.

Instalacja słownika 2.

Podczas uruchomienia Worda, tuż po instalacji słownika, musimy ustawić domyślny język dokumentów na Polski i już po chwili można cieszyć się polską korektą ortograficzną w czasie tworzenia dokumentów.

Polski słownik ortograficzny w Wordzie 2008

No i na koniec najsmutniejsza sprawa, otóż za słownik trzeba zapłacić. Ja za niego dałem 50 zł i podczas zakupów nikt nie żądał ode mnie okazania paragonu za zakupiony Office. Gdy zapytałem się sprzedawców jak to jest z tymi cenami, gdyż wcześniej chodziły słuchy, że słownik ma kosztować 150 zł stwierdzili, że u nich jest tylko po 50 zł, a o okazywaniu paragonów nic nie wiedzą.
Po analizie stron iSource.pl i Cortland.pl widać jednak, że są niedoinformowani, wobec czego jeżeli ktoś chce kupić słownik, a nie ma paragonu na Offica, niechaj biegiem rusza do Złotych Tarasów.

Entourage połatany

Osoby, które ostatnimi czasy zainstalowały poprawkę do MS Office 2008 o numerze 12.1.3, muszą teraz dokonać kolejnej aktualizacji, która naprawia błędy dodane podczas poprzedniego updatu. Błędy te pojawiły się w kalendarzu w programie Entourage.

MS Office 2008 12.1.4


Pobierz Microsoft Office 2008 12.1.4 Update.

Office 2008 do poprawki

Microsoft opublikował dziś kolejną aktualizację do pakietu biurowego MS Office 2008. Poprawka ta zwiększa stabilność oraz szybkość pakietu oraz łata kilka dziur w programie.

MS Office 2008 12.1.3

Pobierz MS Office 2008 12.1.3 update.

Polski słownik do MS Office 2008

Na stronie http://www.macabra.pl/ pojawiła się informacje o zbliżającej premierze polskiego słownika do pakietu MS Office 2008 na Maka. Słownik ma być bezpłatnie dodawany do nowo zakupionych pakietów Offica, a starzy użytkownicy niestety najprawdopodobniej będą musieli za niego zapłacić.

Polski słownik dla MS Office 2008

Więcej informacji o nowym słowniku znajdzie się w dziesiątym numerze Mojego Jabłuszka.

Aktualizacja:
No i znamy już ceny polskiego słownika dla Office 2008:

 • z nowo zakupionym programem gratis
 • po przedstawieniu rachunku za wcześniej zakupioną wersję pakietu 50 zł
 • bez przedstawienia rachunku 150 zł (a to już lekka przesada)

W sprzedaży słownik ma się pojawić pod koniec października br.

Powrót do Excela

Wraz z nastaniem nowej dwunastej wersji, z pakietu MS Office została usunięta obsługa języka VBA, a wraz z nią z Excela wyrzucono narzędzie Solver.
Narzędzie to służyło do optymalizacji poprzez poszukiwanie wartości argumentów, dla których wartości funkcji celu są najmniejsze, największe lub po prostu osiągają pewną wartość.
Kilka dni temu zespół odpowiedzialny za rozwój pakietu ogłosił, że za sprawą firmy Frontline Systems Solver powrócił. Program jest dostępny za darmo, współpracuje tylko z najnowszą wersją Offica 12.1.2 i jest objęty supportem firmy Microsoft.

Solver dla MS Office 2008

Program możemy pobrać ze strony Frontline Systems.

Yep!

Firma Ironic Software wypuściła najnowszą wersję programu do zarządzania dokumentami Yep! w wersji 1.8.0. Jedyne nowości jakie zostały dodane w tej wersji to:
 • włoska lokalizacja
 • zresetowanie długości okresu próbnego


Wersję testową programu Yep! możemy pobrać ze strony producenta. Pełna wersja aplikacji kosztuje: 34 dolary.

Kolejne biuro dla Maka

Firma Sun Microsystem opublikowała wersję beta, 9 odsłony swojego pakietu biurowego StarOffice.
Wśród nowości warto odnotować pojawienie się wersji dla systemu Mac OS X (Intel), możliwość importu dokumentów PDF oraz obsługi plików MS Office 2007. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej.

StarOffice 9 PL beta

Pobierz StarOffice 9 Beta PL dla Mac OS X.

Open Office 3.0 beta

W sieci pojawiła się najnowsza, testowa wersja bezpłatnego pakietu biurowego Open Office. Jest to pierwsza wersja, która natywnie działa w systemie MacOS X.


Wśród nowości, które zasługują na uwagę należy wymienić:

 • nowe Centrum Startowe
 • nowe ikony
 • kontrola powiększania na stanu
 • ulepszona praca z notatkami (Write)
 • arkusz kalkulacyjny (Calc) powiększony do 1024 kolumn
 • pakiet będzie także obsługiwał dokumenty najnowszych wersji MS Office

Keynote 4.03

Na Software Update pojawiła się aktualizacja dla programu Keynote. Aktualizacja ta poprawia pracę programu z dużymi dokumentami.

Yep!

Ukazała się kolejna aktualizacja dla programu Yep!, tym razem do wersji 1.7.9. W wersji tej poprawiono: obsługę plików, których nazwy zawierają "umlauty" oraz problem z obsługą dużych, czarno-białych dokumentów.

iPhoto dla PDF

Ukazała się właśnie nowa wersja 1.7.7 programu Yep!. Program ten służy do katalogowania i zarządzania dokumentami (głównie PDF) w środowisku MacOS.
W nowej wersji poprawiono integracje z programem Leap, dodano nowe możliwości podczas łączenia plików PDF, poprawiono błędy w zarządzaniu pamięcią oraz poprawiono wiele innych drobnych niedoróbek.

MS Office 2008 for Mac

W dniu dzisiejszym na Macworld odbędzie się premiera makowej wersji Office 2008. Pakiet będzie sprzedawany w trzech wersjach:
 • MS Office 2008 Home and Student
 • MS Office 2008
 • MS Office 2008 Special Media Edition


Więcej informacji o pakiecie Office 2008 for Mac można znaleźć na stronie Mactopia.