I'm on a Mac

I Wszystko jasne:Happy

Makowe blogi zmieniają wygląd

Po niedawnej zmianie wyglądu przez serwis AppleBlog.pl, wczoraj na podobną zmianę zdecydował się autor bloga Mojmac.pl.

Appleblog.pl
Appleblog.pl

Mojmac.pl
Mojmac.pl

Moje Jabłuszko 12/2009 (25)

Dostępny jest już nowy, świąteczny, numer „Mojego Jabłuszka”. Jak się można spodziewać tematem przewodnim numeru jest „Mac na gwiazdkę” - czyli co kupić mac’userowi pod choinkę.

Moje Jabłuszko 12/2009

Apple kupiło serwis lala.com

Apple potwierdziło, krążące po sieci plotki o zakupie serwisu lala.com. Sprawa jest o tyle ciekawa, że serwis ten, w głównej mierze, sprzedaje muzykę, nie w postaci plików, które można ściągnąć na lokalny komputer, ale w postaci strumienia - muzyka jest przechowywana na serwerach serwisu. Inną ciekawostką jest to, że lala.com całkiem niedawno rozpoczął współpracę z Google’m w wyniku której linki do utworów będą prezentowane w wynikach wyszukiwania.
Wartość transakcji nie została ujawniona, ale w sieci można przeczytać, że na zakupy Apple wydało 80 mln dolarów.

Serwis lala.com

Przejdź do serwisu lala.com

Czy to już koniec Psystara?

Psystar to firma, która z wielkim szumem, wkroczyła na rynek jako producent komputerów z preinstalowanym systemem operacyjnym Mac OS X. Na początku swojej działalności producent obiecywał inwestorom, że sprzeda do końca 2010 roku 11 milionów klonów.
Jednak jak ostatnio ujawnili prawnicy firmy Apple, rzeczywistość okazała się dużo bardziej brutalna, bowiem nabywców znalazło tylko 768 komputerów! Kolejnym ciosem dla „podrabiaczy” jest przebieg sprawy sądowej, której finał jest już bliski i zgodnie z wszelkimi przewidywaniami sprawę na pewno wygra Apple.
Właśnie wczoraj prawnicy Psystara poinformowali o zawarciu częściowej ugody z producentem Maców w wyniku której firma musi zapłacić 2.7 mln dolarów odszkodowania oraz zaprzestać produkcji komputerów z zainstalowanym Mac OS X.

Strona domowa Psystara

Psystar jeszcze się nie poddaje, kolejnym pomysłem na biznes jest sprzedaż Rebel EFI, oprogramowania, które, przynajmniej w teorii, pozwoli zainstalować Mac OS X na dowolnym komputerze PC. Drugim filarem zarobków firmy ma być dalsza sprzedaż komputerów „Mac OS X Ready”, ale już bez zainstalowanego systemu. W obu przypadkach odpowiedzialność prawna za złamanie licencji zostaje przerzucona na użytkownika.Przejdź na stronę firmy Psystar.

Moje Jabłuszko 11/2009

W dniu dzisiejszym ukazał się nowy, jedenasty, numer „Mojego Jabłuszka: Możecie w nim przeczytać o Makach w internecie, recenzję Macbooka unibody, o zastosowaniu Time Capsule w firmie oraz recenzję piątej wersji Parallels Desktop.

Moje Jabłuszko 11/2009

11 listopada

To już taka, nowa świecka tradycja, że Google świętuje z nami 11 listopada.

Google na 11 listopada

Bojkot iTunes

Na stronie http://bojkotitunes.up.to znajdziecie takie coś:
Jesteśmy młodymi ludźmi, lubimy nowe technologie ale tym bardziej nas wk... polityka pewnych korporacji traktująca nas jak śmieci ostatniej kategorii! Nie wzywamy do bojkotu sprzętu Apple. Byłoby to pozbawione sensu i nie o to nam chodzi. Nasz protest skierowany jest przeciw bezmyślnym, objedzonym fast food'em kretynom decydującym kto ma prawo świadomie korzystać z karty kredytowej i robić zakupy w ich sklepie a kogo mają w dupie i kto zasługuje tylko na to żeby ginąć w Iraku albo wcisnąć mu wiecznie wadliwe F16. Ich poczucie wyższości nad 'polskimi idiotami' z 'polish joke' pozwala im myśleć że zawsze będziemy dziękować za każdy ochłap który nam rzucą. Dlatego korporacyjnym spaślakom i ich ewentualnej decyzji o łaskawym dopuszczeniu nas do iTunes $tore mówimy 'NIE' Tym razem to my 'NIE jesteśmy dostępni dla iTunes Store w tym kraju!'

Bojkot iTunes

Tak naprawdę nie ma co komentować, bo choć z założeniami można się zgadzać, to z wykonaniem już nie. Taka bardzo polska akcja, bez jakiegokolwiek sensu i szans na sukces.

Steve Jobs CEO dekady

Magazyn "Fortune" ogłosił Steve Jobsa CEO dekady. Autor artykułu podkreślił jego znaczny wpływ na przemysł technologiczny i rozrywkowy, a także przeciwstawienie się największej fali kryzysu ekonomicznego od czasu Wielkiego Kryzysu z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

Steve Jobs

Link do artykułu.

100 000 aplikacji w App Store

Apple oficjalnie ogłosiło, że w App Store znajduje się 100 000 aplikacji. Z tego największego na świecie sklepu z programami mogą korzystać użytkownicy iPhone-ów i iPodów Touch z 77 krajów.

100 000 aplikacji w App Store

70% Snow Leoparda

To już ostatni wpis z tej serii. Po 9 tygodniavh od swojej premiery Snow Leopard osiągnął prawie 70% udział wśród systemów operacyjnych Apple, zainstalowanych na komputerach użytkowników odwiedzających Macexpress. Trzeba przyznać, że wynik jest imponujący i chyba żaden inny system nie może pochwalić się takimi wskaźnikami np. udział Visty, wśród użytkowników Windowsa = 16,88%.

Google Analytics 28.08-31.10.2009 r.

Open Office świętuje

Społeczność skupiona wokół projektu Open Office świętuje 100 000 000 pobranie trzeciej wersji tego pakietu biurowego.
Jego historia zaczeła się w 2000 r. gdy Sun opublikował kody źródłowe programu Star Office zakupionego, wraz z niemiecką firmą Star Division. Od tego czasu ukazały się już trzy wydania Open Office'a, a sam program został przetłumaczony na ponad 60 języków i jest równowarznym konkurentem dla takich programów jak MS Office, czy iWork.

Open Office świętuje

Strona główna projektu OpenOffice.org.

Moje Jabłuszko 10/2009

Po dość długim oczekiwaniu, doczekaliśmy się dzisiaj nowego numeru "Mojego Jabłuszka". Tematem przewodnim numeru jest fotografia na Macach, ponadto możecie przeczytać wywiady ze Steve Wozniakiem, Arturem Rojkiem oraz relację z konferencji "Biznes to rozmowy".

Moje Jabłuszko 10/2009

Adobe Photoshop Lightroom 2. Oficjalny podręcznik

Wszyscy z Was, którzy używają tego świetnego programu do zarządzania / edycji zdjęć na pewno przyda się ta pozycja. Helion wypuścił właśnie na rynek oficjalny podręcznik dla Adobe Photoshop Lightroom 2, który został przygotowany przez autoryzowanych trenerów Adobe.

Lightroom 2. Oficjalny podręcznik.

Zagadnienia opisane w książce:

 • Przestrzeń robocza Lightroom
 • Tworzenie kolekcji
 • Importowanie
 • Zarządzanie obrazami
 • Przechowywanie metadanych
 • Korzystanie z narzędzia Painter
 • Przetwarzanie i edycja
 • Eksportowanie pokazu slajdów
 • Drukowanie obrazów
 • Publikacja zdjęć w Internecie
 • Tworzenie kopii zapasowych
Książka kosztuje 59 PLN i można ją kupić w sklepie internetowym Helion.

Zmiany

Od dzisiaj Macexpress.info wzbogacił się o nowy dział "Promocje". Jak sama nazwa wskazuje, będą w nim opisane promocje makowego oprogramowanie i sprzętu.
Kolejną zmianą jaka zaszła w serwisie jest przebudowa strony z linkami. Aby na nią przejść trzeba w sidebarze w sekcji "Warto zobaczyć" kliknąć na link „Pokaż więcej...". Inną możliwością przejścia na serwis jest link znajdujący się w stopce strony.

Promocje - nowy dział na Macexpress.info

Jeżeli jesteście zainteresowani wiadomościami z tego działu to zapraszam do subskrypcji kanału RSS.