Premiera systemu macOS 10.12 Sierra


macOS Sierra

Zgodnie z zapowiedziami z wrześniowego keynote Apple zaprezentował dzisiaj nową wersję systemu operacyjnego przeznaczonego dla komputerów Mac. Pierwszą nowością, którą zauważy użytkownik zanim jeszcze zainstaluje system jest zmiana jego nazewnictwa. Od tego wydania mamy do czynienia z macOS zamiast ze znanym od wielu lat OS X - em.
Oczywiście oprócz opisanych powyżej zmian system doczekał się także wielu nowych funkcji, z których warto wyróżnić poniższe:


Premiera macOS Sierra

Siri: cyfrowy asystent Apple dostępny na komputerach Mac. a jego pomocą można wysyłać wiadomości wyszukiwać dokumenty lub zdjęcia na dysku, wyszukać wyniki sportowe, sprawdzić pogodę, dodać lokalizację na mapie oraz umówić się na spotkanie.

Uniwersalny schowek: Kopiowanie tekstu, zdjęć oraz wideo pomiędzy aplikacjami znajdującymi się na różnych urządzeniach Apple.

Auto Unlock: Możliwość logowania do systemu lub odblokowywania komputera za pomocą Apple Watch.

Synchronizacja Biurka i katalogu Dokumenty za pośrednictwem iCloud Drive. Pliki dostępne są zarówno na komputerze Mac jak i na urządzeniach mobilnych Apple.

Premiera macOS Sierra

Optymalizacja dysków komputera: Rzadko używane oraz starsze pliki będą przenoszona do iCloud Drive. Łatwiejsze będzie też ich wyszukiwanie w celu późniejszego usunięcia. System będzie automatycznie usuwał pliki tymczasowe, instalatory starych aplikacji, duże pliki lub nieużywane od dawna aplikacje.

Aplikacja Zdjęcia dostała funkcję Wspomnienia dzięki której będzie można tworzyć pokazy slajdów, kolekcje zdjęć uporządkowane według osób, miejsc lub wydarzeń.

Aplikacja Wiadomości: nowe emoji, naklejki, możliwość podglądu filmów czy linków dostępnych w konwersacjach.

Premiera macOS Sierra

Aplikacja iTunes: całkowicie przebudowana część dotycząca Apple Music. Nowy interfejs, łatwiejsze wyszukiwanie, ulepszony miniaturowy odtwarzacz.

Premiera macOS Sierra

Wprowadzono obsługę kart w aplikacjach. Będą one dostępne nawet w tych programach w których ich autorzy nie przewidzieli takiej funkcjonalności.

Obraz w obrazie: możliwość oglądania wideo w zawsze znajdującym się na wierzch oknie. Okno to można dowolnie przemieszczać oraz zmieniać jego rozmiar.

Premiera macOS Sierra

Rozszerzenia Safari dostępne za pośrednictwem Mac App Store.

Safari 10 w systemie macOS Sierra ma domyślnie wyłączone wtyczki Adobe Flash, Java, Silverlight i QuickTime.

Apple Pay: możliwość płacenia za zakupy internetowe za pośrednictwem Apple Pay bez podawania numeru karty kredytowej.

Zmiany w funkcji Gatekeeper: od tego wydania na komputerze można instalować aplikacje pobrane z Mac App Store lub od zaufanych deweloperów.

Obsługiwany sprzęt:
  • MacBook (z końca 2009 r. lub nowsze)
  • MacBook Pro (z połowy 2010 r. lub nowsze)
  • MacBook Air (z końca 2010 r. lub nowsze)
  • Mac mini (z połowy 2010 r. lub nowsze)
  • iMac (z końca 2009 r. lub nowsze)
  • Mac Pro (z połowy 2010 r. lub nowsze)
Pobierz z Mac App Store Apple macOS 10.12 Sierra.
Lista funkcji macOS Sierra z uwzględnieniem dostępności w poszczególnych krajach: https://www.apple.com/pl/macos/feature-availability/