SETAPP - czy to się opłaca?


Kilka dni temu firma MacPaw znana z produkcji takich aplikacji jak CleanMyMac, czy Gemini zaprezentowała usługę SETAPP. Polega ona na subskrypcji zestawu kilkudziesięciu programów za stałą miesięczną opłatę 9,99$. Aktualnie w ofercie dostępne jest 60 programów, a ich oferta ma być stale powiększana.
Ponieważ usługa ta wygląda na bardzo ciekawą chcielibyśmy sprawdzić czy SETAPP jest opłacalna dla polskich użytkowników komputerów Mac.

SETAPP - czy to się opłaca?


Scenariusz I

Na początku chcieliśmy sprawdzić ile warte są wszystkie aplikacje dostępne w subskrypcji. Przeanalizowaliśmy ich ceny dostępne na stronach internetowych producentów lub w Mac App Store.

SETAPP - czy to się opłaca?

Łączna wartość wszystkich 60 programów dostępna w abonamencie w przeliczeniu na złote wynosi 7 234.
Przy abonamencie wartym 9,99$ czyli ok. 478 zł żeby zrównoważyć wartość tych aplikacji abonament musielibyśmy płacić przez około 118 miesięcy (10,5 roku).
Dodatkowo policzyliśmy jaki jest roczny koszt używania aplikacji przy opłacaniu abonamentu. Wartość dla poszczególnych aplikacji została policzona na podstawie ich udziału w łącznej wartości całego pakietu.


Scenariusz II

W drugim scenariuszu policzyliśmy jaki będzie koszt aplikacji z pakietu, ktore rzeczywiście wykorzystuje do codziennej pracy na komputerze. Obliczenia wykonaliśmy w dwóch wariantach:

 • I wariant - nie posiadam żadnego z programów i porównuje zakup pełnych wersji i ich aktualizacji do płacenia abonamentu
 • II wariant - posiadam 3 aplikacje i porównuje wartość abonamentu z zakupem ich aktualizacji

SETAPP - czy to się opłaca?

SETAPP - czy to się opłaca?

Wariant I: Na zakup 3 programów Rapidweaver, CleanMyMac, Polarr trzeba wydać 647 zł. Po 12 miesiącach użytkowania bardziej opłacalny jest abonament (168 zł oszczędności), po 18 miesiącach bardziej opłacalny okazuje się zakup pełnych wersji (70 zł oszczędności). W 18 miesiącu pojawiają się aktualizacje programów, ich łączny koszt to 361 zł. Licząc dalej w 24 miesiącu opłacalny okazuje się ponownie abonament (51 zł oszczędności), a po 30 i 36 miesiącach ponowinie opłacalny okazuje się zakup pełnych wersji aplikacji i ich późniejsza aktualizacja (oszczędność 188 i 427 zł).

Wariant II: w tym wariancie posiadam trzy powyższe programy i porównuje zakup aktualizacji tych aplikacji do abonamentu SETAPP i tutaj abonament okazuje się kompletnie nieopłacalny.Scenariusz III

Trzeci scenariusz obejmuje "listę marzeń" czyli aplikacje, które posiadam lub chciałbym posiadać i używać ich na swoim komputerze. Podobnie jak w poprzednim scenariuszu obliczenia wykonaliśmy w dwóch wariantach:

 • I wariant - nie posiadam żadnego z programów i porównuje zakup pełnych wersji i ich aktualizacji do płacenia abonamentu
 • II wariant - posiadam 8 aplikacji i porównuje wartość abonament z zakupem ich aktualizacji

SETAPP - czy to się opłaca?

SETAPP - czy to się opłaca?

Wariant I: Na zakup 8 aplikacji trzeba wydać 1 220 zł, zaś zakup ich aktualizacji po 18 miesiącach to kolejny wydatek 654 zł. W tym przypadku abonament okazuje się opłacalny obojętnie po jakim okresie użytkowania będziemy to sprawdzali.

Wariant II: Posiadam 8 aplikacji i porównuje cenę ich aktualizacji to kosztów abonamentu. Ten przypadek pokazuje, że abonament jest opłacalny w pierwszym roku po zakupie oraz rok po zakupie aktualizacji. Wpóźniejszych okresach bardziej opłacalne okazuje się aktualizowanie pełnych wersji aplikacji.Wnioski:

 • Jak na razie zawartość paczki programów dostępnych w abonamencie jest średnia. Z 60 dostępnych aplikacji przydatnych jest może 10-15 programów.
 • Jeżeli wszystkie dostępne w abonamencie aplikacje są dla Was przydatne i będziecie ich używać na codzień do pracy to zrobiliście interes życia!
 • Jeżeli z dostępnej paczki programów przydatne dla Was są 2-4 aplikacje, to policzcie uważnie opłacalność wejścia w abonament, bo ostatecznie zakup pełnych wersji może okazać się bardziej opłacalny.
 • Jeżeli posiadacie i używacie 2-4 aplikacji i chcielibyście przejść na abonament, to prawie na pewno taka operacja jest nieopłacalna.
 • Jeżeli z aplikacji dostępnych w abonamencie będziecie używać ok. 10 i nie posiadacie ich jeszcze to abonament prawie na pewno będzie bardziej opłacalny, jeżeli posiadacie już te aplikacje i chcecie przejść na abonament, to w dłuższym okresie czasu może okazać się to niekorzystne dla Waszego portfela.
 • Pamiętajcie o różnicach kursowych: na dzień pisania artukuły roczna wartość abonamentu wynosiła 478 zł, ale jeżeli wartość dolara na koniec roku wzrośnie do 4,7 zł (tak przewiduje np. Deutsche Bank), to roczny abonament będzie równy 563 zł.
 • Wiele z aplikacji dostępnych w abonamencie można było kupić w bardzo niskich cenach np. Polarr, Yummy FTP Pro w Mac App Store kosztowały ok. 1,99€, program Rapidweaver często dostępny jest w promocyjnych paczkach programów, gdzie za 50$ możecie stać się właścicielami fajnych komercyjnych aplikacji.
 • Na koniec jeszcze jedna uwaga, gdy przestaniecie płacić abonament, to tracicie dostęp do aplikacji, a stworzone w nich dokumenty staną się w większości niemożliwe do edycji.