Najciekawsze programy 2012 roku


Za nami kolejny, ciekawy rok. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie najciekawszych programów, które wpadły w nasze ręce w 2012 roku. Jest, to zestawienie całkowicie subiektywne, ale możecie być pewni, że zawiera aplikacje, których używamy na co dzień, i które sprawdziły się w codziennej pracy. W większości nie są to hity z pierwszych miejsc App Store i Mac App Store, ale drobne narzędzia, które czynią pracę na komputerze lub telefonie wygodniejszą i szybszą.


Apple OS X 10.8 Mountain Lion

Deweloper: Apple Inc.. Cena programu: 17,99€. Pobierz system OS X Mountain Lion 10.8. Oficjalna strona programu.

Apple OS X 10.8 Mountain Lion


Lipcowa premiera systemu Mac OS X 10.8 Mountain Lion była dla wielu użytkowników Maców zawodem, a głównym argumentem na "nie" była zbyt mała lista nowości w porównaniu do poprzednika. Jednak ta sytuacja pokazuje nową politykę Apple, która zmierza do częstszych aktualizacji systemu, ale za to z mniejszą ilością nowych funkcji i bardziej przystępną ceną. Nowości wprowadzone w tej wersji systemu są już wszystkim znane wobec czego poniżej znajdziecie tylko ich krótkie przypomnienie:

 • lepsza integracja z usługą iCloud
 • nowy program Przypomnienia
 • nowy program Notatki
 • nowy program iMessage
 • Centrum powiadomień
 • Power Nap
 • przycisk udostępniania dostępny w wielu aplikacjach
 • integracja z Facebookiem
 • Game Center
 • GateKeeper
Apple iTunes 11

Deweloper: Apple Inc.. Cena programu: bezpłatna. Pobierz program Apple iTunes 11. Oficjalna strona programu.

Apple iTunes 11


Użytkownicy Maców długo czekali na aktualizację programu iTunes. Dodatkowo zapowiadana na październik 2012 roku premiera opóźniła się o miesiąc. Jednak, gdy pod koniec listopada pojawiła się 11 wersja aplikacji wywarła na nas całkiem pozytywne wrażenie. Oczywiście nie obyło się bez narzekania i problemów gdyż program został bardzo mocno przebudowany, ale ostatecznie można uznać, że była to bardzo udana aktualizacja. Z licznych funkcji wprowadzonych w nowym iTunes warto wymienić te najważniejsze:

 • całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika (bardzo fajny)
 • nowy sklep - przejrzysty wygląd ułatwia przeglądanie popularnych rzeczy i odkrywanie nowych
 • odtwarzanie kupionych materiałów w iCloud. Muzyka, filmy i programy TV zakupione w iCloud są teraz widoczne w bibliotece
 • dodano informacje o następnym utworze, który będzie odtwarzany po zakończeniu aktualnie odtwarzanego
 • nowy mini odtwarzacz oprócz pokazywania aktualnie odtwarzanego utworu, pokazuje okładkę albumu, dodaje następne utwory i ułatwia wyszukiwanie utworów
 • ulepszone wyszukiwanie
 • synchronizacja odtwarzania. iCloud pamięta, w którym miejscu zakończyło się odtwarzanie filmu lub programu TV i korzystając z innego urządzenia będzie można kontynuować dalsze oglądanie
Clear for Mac 1.0 / Clear for iPhone 1.2

Deweloper: Realmac Software.. Cena programu: OS X - 5,99€, iOS - 1,79€. Pobierz program Clear for Mac 1.x. Oficjalna strona programu.

Clear for Mac


Programów firmy Realmac Software używam od samego początku swojej przygody z Macami. Obecnie na moim dysku znajdują się cztery aplikacje tej firmy: Rapidweaver, Analog, Courier, no i oczywiście bohater tego wpisu program Clear. Jest, to bardzo prosty menadżer zadań, bez zbędnych opcji, ale za to z przejrzystym i bardzo ładnym interfejsem użytkownika obsługiwanym gestami. Dodatkową zaletą jest istnienie wersji aplikacji dla systemów iOS i Mac OS X, co w połączeniu z synchronizacją za pośrednictwem iCloud czyni ten program jeszcze bardziej użytecznym.

Opis programu Clear można w zasadzie skrócić do stwierdzenia - W prostocie siła!
PopClip 1.4.3

Deweloper: Pilotmoon Software.. Cena programu: 4,49€. Pobierz program PopClip 1.4.3. Oficjalna strona programu.

PopClip


Programów firmy Realmac Software używam od samego początku swojej przygody z Macami. Obecnie na moim dysku znajdują się cztery aplikacje tej firmy: Rapidweaver, Analog, Courier, no i oczywiście bohater tego wpisu program Clear. Jest, to bardzo prosty menadżer zadań, bez zbędnych opcji, ale za to z przejrzystym i bardzo ładnym interfejsem użytkownika obsługiwanym gestami. Dodatkową zaletą jest istnienie wersji aplikacji dla systemów iOS i Mac OS X, co w połączeniu z synchronizacją za pośrednictwem iCloud czyni ten program jeszcze bardziej użytecznym.
Flutter 0.3.4

Deweloper: Flutter.. Cena programu: bezpłatny. Pobierz program Flutter 0.4.3. Oficjalna strona programu.

Flutter 0.3.4


Flutter pozwala na sterowanie wybranymi programami systemu OS X za pomocą gestów śledzonych przez kamerę zainstalowaną w komputerach Mac. Aplikacja jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju i wspiera sterowanie tylko kilkoma programami:

 • iTunes, Spotify, Rdio, MPlayerX, VLC, Ecoute, QuickTime: Graj/Pauza, następny, poprzedni
 • Keynote: kontrola pokazu slajdów

Ta aplikacja, to tak naprawdę tylko ciekawostka, ale za to bardzo efektowna :-)
Dropzone 2.2

Deweloper: Aptonic Limited.. Cena programu: 12,99€. Pobierz program Dropzone 2.2. Oficjalna strona programu.

Dropzone 2.2


Dropzone, to ostatnie z opisywanych w tym artykule drobnych narzędzi dla systemu OS X. Aplikacja służy do szybkiego kopiowania plików do dowolnej lokalizacji na dysku lokalnym, sieciowym lub serwerze FTP. Pliki możemy skopiować przez przeniesienie ich na ikonę aplikacji znajdująca się w górnym pasku menu, co spowoduje wyświetlenie siatki ze zdefiniowanymi przez użytkownika lokalizacjami. W drugiej wersji programu, która zadebiutowała w lutym 2012 roku, autor dodał nową funkcjonalność, którą są okręgi pojawiające się po przeciągnięciu plików do prawej (można zmienić) strony programu, upuszczenie, na któryś z okręgów plików powoduje skopiowanie ich do zdefiniowanej pod nim lokalizacji. Oprócz funkcji kopiowania / przenoszenia program udostępnia możliwość szybkiego tworzenia archiwów ZIP i DMG, drukowania plików, wysyłania plików mailem i wiele innych opcji dostępnych jako bezpłatne rozszerzenia.

O funkcjonalności tej aplikacji niech świadczy to, że w ciągu kilku miesięcy za jej pomocą zostało skopiowanych ponad półtora tysiąca plików.
Go2Stop 3.0

Deweloper: Kakaki Soft.. Cena programu: bezpłatna (Płatne dodatkowe funkcje). Pobierz program Go2Stop 3.0. Oficjalna strona programu.

Go2Stop 3.0


Program Scheduler Poland przez długi okres czasu był jedną z najlepszych aplikacji wspomagających korzystanie z komunikacji miejskiej w systemie iOS. Jednak po pojawieniu się programu Jakdojadę jego pozycja została zagrożona. Na odpowiedź twórcy Schedulera musieliśmy czekać aż 9 miesięcy, ale grudniowa premiera aplikacji Go2Stop przywróciła wcześniej ustalony porządek. Program stworzony przez Krzysztofa Pliszkę pozwala na przeglądania rozkładów jazdy komunikacji miejskiej z 48 polskich miast. Posiada całkowicie nowy i ładny interfejs użytkownika podzielony na 5 zakładek: Linie, Przystanki, Wyszukiwanie połączeń, Ulubione oraz Ustawienia.
Ponadto aplikacja zyskała na szybkości oraz została przystosowano do współpracy z funkcją VoiceOver. Program działa w wersji Freemium, a jego pełną funkcjonalność możemy uzyskać opłacając abonament.

Jeżeli korzystacie komunikacji miejskiej na co dzień to musicie zainstalować ten program.
Pogodynka Pro 1.0

Deweloper: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.. Cena programu: 0,89€. Pobierz program Pogodynka Pro 1.0. Oficjalna strona programu.

Pogodynka Pro 1.0


Pogodynka Pro, to pierwsza polska aplikacja pogodowa. Została stworzona przez IMGW wobec czego możemy być pewni, że dane meteorologiczne, dla 70 tys. miejscowości w Polsce, będą na najwyższym poziomie. Dodatkowo dzięki aplikacji możemy uzyskać informacje o temperaturze wody w popularnych kąpieliskach, stanie alarmowym rzek oraz obejrzeć zdjęcia radarowe Polski. Poniżej znajdziecie pełną listę dostępnych funkcji:

 • pogoda dla blisko 70 tyś miejscowości w całej Polsce
 • prognoza pogody na najbliższe 7 dni
 • szczegółowa pogoda godzinowa dla każdego dnia
 • opisy aktualnej i spodziewanej sytuacji meteorologicznej
 • ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne dla wszystkich miejscowości w kraju wydawane przez lokalne biura prognoz meteo
 • temperatura powietrza, informacje o opadach, prędkość i kierunek wiatru, ciśnienie
 • wyszukiwanie miejscowości
 • możliwość zapamiętywania miejscowości na liście ulubionych (szczególnie przydatne dla osób często podróżujących po kraju)
 • lokalizacja GPS
 • pogoda dla poszczególnych pasm górskich
 • grubość pokrywy śnieżnej, świeża pokrywa śnieżna i gatunek śniegu
 • temperatura wody dla popularnych polskich kąpielisk (jeziora i Bałtyk)
 • stany rzek w Polsce, informacje o aktualnych poziomach wód w rzekach, stanach ostrzegawczych i alarmowych
 • animowane zdjęcia radarowe Polski z ostatnich kilku godzin
Google Maps 1.0

Deweloper: Google Inc.. Cena programu: 0,89€. Pobierz program Pogodynka Pro 1.0. Oficjalna strona programu.

Google Maps 1.0


Po wielkiej aferze związanej z mapami Apple, które pojawiły się równocześnie z szóstą wersją systemu iOS, użytkownicy iPhone'ów z utęsknieniem czekali na powrót map Googla na swoje urządzenia. Kiedy w połowie grudnia, po trzech miesiącach oczekiwania, w App Store pojawiła się aplikacja Google Maps w ciągu pierwszych 48h została pobrana 10 mln razy.
Program pozwala na korzystanie z map drogowych oraz satelitarnych, udostępnia także widok StreetView. Twórcy udostępniają informacje punktach POI, natężeniu ruchu drogowego oraz komunikacji miejskiej. Dodatkowym atutem Google Maps jest nawigacja z polskimi komendami głosowymi.
PhotoSync for Mac 1.5.1 / PhotoSync 1.7.2

Deweloper: touchbyte GmbH. Cena programu: iOS - 1,79€, OS X - bezpłatna . Pobierz program Pogodynka Pro 1.0. Oficjalna strona programu.

PhotoSync


PhotoSync służy do bezprzewodowego (Wi-Fi) przesyłania zdjęć i plików wideo z iPhone'a na komputer oraz do innych urządzeń z systemem iOS. Dodatkowo pliki możemy przesłać do serwisów Dropbox, Picasa, Facebook, SmugMug, 500px, Box, Zenfolio, FTP, WebDAV oraz SkyDrive.
Przez swoją prostotę i szybkość program ten jest narzędziem, które w pewnym stopniu może zastąpić usługę iCloud, a na pewno może być jej efektywnym uzupełnieniem.