Najciekawsze programy 2013 roku


Kolejny rok już za nami, wobec czego, zgodnie z tradycją, przygotowaliśmy dla Was subiektywny zestaw najciekawszych programów, które zwróciły naszą uwagę w 2013 roku. W podsumowaniu przeważają drobne programy narzędziowe usprawniające codzienną pracę z Makami, ale oczywiście nie zabrakło też programów ogólnie znanych i okupujących wysokie miejsca w podsumowaniach sprzedaży Mac App Store.
Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najciekawszych programów 2013 roku.


Pixelmator 3.x FX

Deweloper: Pixelmator Team. Cena programu: 26,99€. Pobierz program Pixelmator 3.x FX. Oficjalna strona programu.

Pixelmator 3.x FX


Program Pixelmator to flagowa aplikacja applowskiego sklepu z programami dla systemu OS X. Przez lata doczekała się licznego grona wiernych użytkowników, czego wyrazem było 1.000.000 pobrań w pierwszym tygodniu po premierze trzeciej wersji programu.
Programiści Pixelmator Team w pełni korzystają z technologii udostępnianych przez Apple w najnowszych wersjach systemu operacyjnego OS X, a każde kolejne wydanie edytora graficznego przynosi wiele nowych funkcji.
W trzeciej wersji otrzymaliśmy możliwość edycji stylu warstw, nowe narzędzie Liquify oraz całkiem nowy silnik edycji obrazów. Na bieżący rok zaś twórcy zapowiadają wydanie o numerze 3.1, w której ma pojawić się możliwość edycji w pojedynczym oknie, wsparcie dla formatów SVG, EPS, wsparcie dla CMYK oraz gestów wielododykowych.
1Password 4.x

Deweloper: AgileBits. Cena programu: 34,99$ (promocja). Pobierz program 1Password 4.x. Oficjalna strona programu.

1Password 4.x


1Password, to aplikacja, której użytkownikom systemu OS X chyba nie trzeba przedstawiać. Od lat jest, to bowiem jeden z najlepszych programów do zarządzania hasłami oraz innymi wrażliwymi danymi użytkowników.
Październikowa premiera czwartej wersji tej aplikacji wprowadza zmodyfikowany interfejs użytkownika oraz pokaźny zestaw nowych funkcji:

 • ulepszono generator haseł
 • synchronizacja za pośrednictwem iCloud, Dropbox i Wi-Fi
 • 1Password Mini
 • audyt haseł
DCommander 1.x

Deweloper: DevStorm Apps. Cena programu: 14,99$. Pobierz program DCommander 1.x. Oficjalna strona programu.

DCommander 1.x


Rok 2013 przyniósł niesamowity rozwój kategorii programów do zarządzania plikami w systemie OS X. Wśród ubiegłorocznych premier na czoło wysuwa się program DCommander stworzony przez firmę DevStorm.
Chociaż aplikacja ta nie jest tak bogata w funkcje jak chociażby Forklift, to jednak dużo bardziej od niego w wyglądzie i filozofi działania zbliża się to pierwowzoru znanego z systemu Windows, czyli legendarnego Total Commandera, co ma zapewne duże znaczenie dla osób, które przesiadły się na Maki z systemu Microsoftu. DCommander posiada dwupanelowe, konfigurowalne okno do zarządzania plikami, wsparcie dla kart, opcję wyszukiwania plików, wsparcie dla pełnej nawigacji za pomocą klawiatury, obsługę drag & drop oraz integrację z zewnętrznymi programami, czyli wszystkie niezbędne funkcje dla tej kategorii oprogramowania.

Drugim z menadżerów plików na który warto zwrócić uwagę jest program CRAX stworzony przez Ewę Serafin. Aplikacja jest bardzo dynamicznie rozwijana przez autorkę posiada polski interfejs użytkownika i wiele ciekawych funkcji.
SnapNDrag Pro 3.x

Deweloper: Yellow Mug Software. Cena programu: 8,99$. Pobierz program SnapNDrag Pro 3.x. Oficjalna strona programu.

SnapNDrag Pro 3.x


SnapNDrag Pro, to aplikacja służąca do tworzenia zrzutów ekranu. Jest ona też przykładem bardzo wyspecjalizowanego programu, który doskonale spełnia założone zadania.
Zrzuty ekranu możemy wykonywać dla całej jego powierzchni, dla zaznaczonego fragmentu oraz dla wybranego okna aplikacji.
Tak pozyskane obrazy są przechowywane w bazie skąd możemy przeciągać je do innych aplikacji.
aText 2.x

Deweloper: Tran Ky Nam Software. Cena programu: 5$. Pobierz program aText 2.x. Oficjalna strona programu.

aText 2.x


aText, to aplikacja, która umożliwia wstawianie fragmentów tekstów / kodu na bazie wcześniej stworzonych szablonów. Choć sam program nie jest tak rozbudowany jak bezpośrednia konkurencja (TextExpander, Typinator), to jednak patrząc na stosunek ceny do jakości zostawia całą stawkę daleko w tyle.
Jedną z najfajniejszych funkcji aplikacji jest tworzenie formularzy, które oprócz pól tekstowych i liczbowych mogą zawierać listy rozwijane, co znacznie ułatwia np. prowadzenie korespondencji seryjnej. Niewątpliwą zaletą programu są także częste aktualizacje i szybko reagujący na uwagi użytkowników autor programu.
ArcSoft Photo+ 3.x

Deweloper: ArcSoft. Cena programu: 8,99€. Pobierz program ArcSoft Photo+ 3.x. Oficjalna strona programu.

ArcSoft Photo+


Kolejną małą, ale niezwykle użyteczną aplikacją, na którą warto zwrócić uwagę jest przeglądarka graficzna Photo+ firmy ArcSoft. Program charakteryzuje się dużą szybkością działania oraz bardzo ładnym interfejsem użytkownika. W ubiegłym roku ukazały się dwie duże aktualizacje programu dzięki, którym użytkownicy Photo+ mogą rekomendować zdjęcia znajomym, oceniać i oznaczać ulubione obrazy, przeglądać zdjęcia w trybie uproszczonym (bez widocznego interfejsu użytkownika) oraz wsadowo konwertować je na inny format.
Radium 3.x

Deweloper: CatPig Studios. Cena programu: 8,99€. Pobierz program Radium 3.x. Oficjalna strona programu.

Radium 3.x


Jeżeli chcielibyście na swoim komputerze posłuchać internetowego radia, to wybór pozostaje właściwie jeden, jest nim Radium. Ten mały rezydujący w górnym pasku menu program został wyposażony w bogaty zestaw funkcji:

 • szybkie wyszukiwanie stacji po nazwie gatunku, kraju
 • wsparcie dla skrótów klawiszowych
 • łatwe zarządzanie stacjami radiowymi
 • udostępnianie ulubionych utworów na Twitterze oraz Last.fm
 • equalizer
 • lista życzeń
 • możliwość zakupu piosenek w iTunes
 • widok okładek płyt, na których znajdują się odtwarzane utwory
Textastic 2.x

Deweloper: CatPig Studios. Cena programu: 8,99€. Pobierz program Textastic 2.x. Oficjalna strona programu.

Textastic 2.x


Textastic, to prosty i szybki edytor tekstu oferujący możliwość podświetlania składni 80 języków. Posiada także możliwość podpowiadania składni dla HTML'a, CSS, JavaScript, PHP, C i Objective-C. Ponadto aplikacja daje możliwość edycji wielu plików w osobnych kartach, wyświetlana zawartości projektu w pasku bocznym, wspiera funkcję Versions oraz synchronizację za pośrednictwem iCloud.