Najciekawsze wydarzenia 2009 roku
Programy

Wydarzenia 2009

Pecetowi producenci antwirusów wypuszczają Macowe wersje swoich programów - choć o wirusach zagrażających systemowi spod znaku jabłka jakoś nie słychać, za to dużo dzieje się w kwestii programów antywirusowych. Oprócz dostępnych od lat Intego VirusBarrier i Norton Antivirus oraz od niedawna aplikacji Sophos'a, w ciągu kilku ostatnich miesięcy, makowe wersje swoich programów zapowiedzieli: Kaspersky i ESET (NOD32). Czy nie odnosicie wrażenia, że już niedługo programów antiwrusowych na Maca, będzie więcej niż wirusów?

ACDsee i Abbyy wracają na Maca - Maki rosną w siłę. O istnieniu tej platformy przypomnieli sobie między innymi ACDsee i Abbyy. FineReader jest już dostępny od jakiegoś czasu, natomiast ACDsee strasznie męczy się ze swoimi wersjami beta.

Premiery Parallels Desktop 5, VMware Fusion 3 - święta wojna trwa. Dwaj wielcy konkurenci prawie równocześnie wypuścili nowe odsłony swoich programów do wirtualizacji. W tym roku górą chyba jest Parallels

Nowości od Apple: Snow Leopard, Safari 4, iTunes 9 - z ubiegłorocznych nowości Apple na większą uwagę zasługuje tak naprawdę tylko Snow Leopard, który jest takim odpowiednikiem Microsoftowego Service Packa. Dobrze, że przynajmniej cena, w odróżnieniu od Windowsa 7 nie jest Microsoft'owa.
Sprzęt

Wydarzenia 2009

Nowe modele iMak'ów - dodałem, bo mam zamiar takiego 27'' calowego kupić. Super wypasiony i wydajny komputer na biurko.

Premiera iPhone 3GS - sprzętowy Service Pack, ale klienci i tak go pokochali.

Premiera Palm Pre - kolejny iPhone Killer. Iphona nie pokonał za to wywołał wojnę podjazdową pomiędzy Apple i Palmem.

Premiera Magic Mouse - po fatalnej Mighty Mouse ta myszka jawi się jako powiew świeżości. Zresztą wyniki sprzedaży mówią za siebie. Apple trzecim producentem myszek jest - i tylko z jednym modelem.

Premiera Wacom Bamboo Touch - miałem zamiar go kupić ze wzgledu na Multi-Touch, ale po premierze Magic Mouse już sobie odpuściłem, tym bardziej, że mam poprzedni model tabletu.

Mac Mini Server - świetny mini komputer z wielkim systemem operacyjnym. Czyli rewelacyjne rozwiązanie dla domu i małych firm.
Pozostałe

Wydarzenia 2009

Paczka sposób na kryzys - wypuszczenie paczki programów, w 2009 roku stało się sposobem na prowadzenie biznesu w trudnych czasach. Paczek było sporo, ja sam naliczyłem 32 pozycje, a sądząc po wielkości sprzedaży niektórych z nich - użytkownicy Maców są już nimi lekko znużeni.

Choroba i powrót Steve Jobs'a - rok 2009 na pewno należał do niego i do Apple. Jednak początek nie zapowiadał się tak różowo. Tajemnicze zniknięcie na pół roku, które później okazało się okresem potrzebnym na przeprowadzenie przeszczepu wątroby i rekonwalescencję wielu macuserów wprowadziło, co najmniej, w przygnębienie. Po prostu Steve nie, okazał się być bogiem.

Szum wokół Psystara - o firmie tej rozpisywało się wielu. Jednak oprócz szumu i przegranego procesu z Apple firma ta nie osiągnęła nic znaczoczego, bo chyba za sukces nie możemy uznać sprzedaży ok. 800 komputerów z preinstalowanym systemem Mac OS X.