OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu

Od momentu kiedy Apple zdecydowało się na dystrybucję swojego systemu operacyjnego za pośrednictwem Mac App Store, po każdej premierze jego nowej wersji, w sieci pojawia się mnóstwo pytań o sposób utworzenia bootowalnego nośnika, z którego "na czysto" będzie można zainstalować system na dysku twardym komputera.
Oczywiście nie inaczej było w przypadku Mavericks'a, ale w sieci szybko pojawiły się liczne rozwiązania tego problemu wśród których dwa opisane poniżej wydają się najprostsze dla przeciętnego użytkownika:

Utworzenie nośnika instalacyjnego za pośrednictwem programu DiskMaker X:
  • do jej przeprowadzenia potrzebny będzie, oprócz samej aplikacji, którą możemy pobrać stąd, pendrive o pojemności 8 GB oraz pobrany z Mac App Store plik instalacyjny systemu.

OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu


Utworzenie dysku instalacyjnego za pośrednictwem Terminala:

  • w Narzędziu Dyskowym formatujemy pendrive, a nowo utworzonej partycji możemy nadać nazwę np. Mavericks (najlepiej gdyby nazwa składała się z jednego wyrazu wtedy będzie łatwiej)
  • uruchamiamy Terminal: Aplikacje => Inne => Terminal
  • w terminalu wpisujemy polecenie sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Mavericks --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction i naciskamy klawisz Enter
  • podajemy hasło
  • teraz w zależności od szybkości komputera i pendrive'a musimy poczekać od 40 do 60 minut

OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu


Źródło: https://gist.github.com/cobyism/6839439.