Terminal: Podglądamy ruch sieciowy na Mac'u

Nettop, to polecenie Terminala, które pojawiło się w systemie Mac OS X Lion. Dzięki niemu, bez uprawnień administratora, możemy zobaczyć wszelkie informacje o połączeniach sieciowych. Żeby ułatwić sobie ich przeglądanie trzeba w Terminalu przejść do trybu pełnoekranowego. Działanie polecenia kończymy wciskając klawisz „q”.

Przykład wykorzystania: nettop -m tcp wyświetla informacje o ruchu sieciowym na gniazdach TCP.

Terminal - podglądany ruch sieciowy na Macu


Mac OS X: Więcej informacji o połączeniu Wi-Fi

Standardowo, w systemie OS X, użytkownik po kliknięciu na ikonę połączenia Wi-Fi dostaje informację o znajdujących się w pobliżu sieciach, czy są one zabezpieczone oraz o sile ich sygnału. Jeżeli chcielibyście uzyskać trochę więcej informacji to musicie kliknąć w ikonę połączenia Wi-Fi przy wciśniętym klawiszu Alt, a wtedy zostanie wyświetlona informacja o trybie pracy sieci, numerze identyfikacyjnym sieci, używanym kanale, rodzaju zabezpieczeń, mocy odbieranego sygnału oraz szybkości połączenia.

Mac OS X - więcej informacji o połączeniu Wi-Fi


OS X: Automatycznie montujemy dyski sieciowe przy starcie systemu

Część z nowoczesnych routerów przeznaczonych dla użytkowników domowych posiada możliwość podłączenia przez USB zewnętrznych dysków twardych. Jeżeli posiadacie w domu kilka komputerów daje to możliwość stworzenia poręcznego dysku sieciowego pozwalającego na szybką wymianę danych.
Żeby wygodnie korzystać z takiej możliwości fajnie byłoby żeby taki dysk był automatycznie dostępny zaraz po uruchomieniu komputera. Niestety Apple nie ułatwia nam tego zadania, wobec czego musimy zastosować pewien trik:
  • Uruchamiamy program Automator: przechodzimy do Launchpad’a => Inne => Automator

OS X: automatycznie montujemy dyski sieciowe przy starcie systemu

  • W wyświetlonym oknie „Wybierz tym dokumentu” wybieramy => Program
  • Następnie przechodzimy do pola wyboru po lewej stronie okna programu i z biblioteki wybieramy => Pliki i katalogi, a z wyświetlonej obok listy czynności => Połącz z serwerami, na której podwójnie klikamy
OS X: automatycznie montujemy dyski sieciowe przy starcie systemu

Czytaj więcej...

Sprawdzamy wersję zainstalowanej wtyczki Silverlight

Chociaż technologia Silverlight firmy Microsoft nie osiągnęła wielkiej popularności to jednak wtyczka pozwalająca na odtwarzanie treści multimedialnych na stronach internetowych od czasu, do czasu może się jednak przydać, choćby do odtwarzania filmów w takich serwisach jak Vod.Onet.pl, czy Kinoplex.
Podobnie jak w przypadku Adobe Flash producent udostępnia możliwość sprawdzenia wersji zainstalowanego na komputerze dodatku. Możemy zrobić to za pośrednictwem strony internetowej: https://www.microsoft.com/getsilverlight/get-started/install/default.aspx?v=2.0.
Również za pośrednictwem tej samej strony możemy pobrać najnowszą wersję wtyczki.

Sprawdzamy wersję zainstalowanej wtyczki Silverlight


Sprawdzamy wersję zainstalowanego Adobe Flash Playera

Jeżeli chcemy szybko sprawdzić, którą wersję Adobe Flash Playera mamy zainstalowaną w systemie wystarczy w przeglądarce wpisać następujący adres: https://kb2.adobe.com/cps/155/tn_15507.html, a zostaniemy przeniesieni na stronę na której znajdziemy interesujące nas informacje.

Sprawdzamy wersje zainstalowanego Flash Playera

Najnowszą wersję dodatku możemy pobrać stąd: https://get.adobe.com/flashplayer/

Toast Titanium: zgrywamy filmy z You Tube

Film pokazuje w jaki sposób przy pomocy programu Toast Titanium zgrywać filny z serwisu YouTube.