OS X: wyłączamy port podczerwieni pilota

Wyłączenie portu podczerwieni w Macu może być przydatne jeżeli oprócz komputera posiadamy np. Apple TV. Może się zdarzyć, że obsługując przystawkę telewizyjną Apple pilotem, dokonujemy również zmian na włączonym komputerze.
Proces wyłączenia portu podczerwieni wygląda następująco:
 • uruchamiamy Preferencje systemowe
 • przechodzimy do modułu Ochrona i prywatność
 • klikany na kłódkę i logujemy się
 • naciskamy przycisk Zaawansowane
 • zaznaczamy opcję Wyłącz odbiornik podczerwieni pilota i naciskamy przycisk OK

OS X: wyłączamy port podczerwieni pilota


OS X: wyłączamy port podczerwieni pilota


Jak wyłączyć dźwięk przy uruchamianiu komputera

Wszyscy użytkownicy komputerów Mac ich przy uruchomieniu, lub restarcie są skazani na wysłuchanie dźwięku startowego. Oczywiście istnieje oczywiście możliwość jego tymczasowego wyłączenia za pośrednictwem klawisza "Wycisz" znajdującego się na każdej apple;owskiej klawiaturze, ale jeżeli chcemy zrobić to na stałe, musimy skorzystać z Terminala.
W wierszu poleceń musimy wpisać komendę: sudo nvram SystemAudioVolume% = 80, a jeżeli chcemy przywrócić ustawienia domyślne to używamy polecenia: sudo nvram-d SystemAudioVolume.

Jak wyłączyć dźwięk przy uruchamianiu komputera


Komputery Mac: Identyfikujemy model / numer seryjny

W razie na prawy, lub chęci uzyskania dodatkowych informacji o komputerach wyprodukowanych przez Apple musimy posłużyć się jego numerem seryjnym, umieszczonym na jego obudowie. Oczywiście nie musimy podnosić / obracać komputera gdyż numer ten możemy też odczytać programowo. Robimy to tak:
 • klikamy w ikonę jabłka znajdującą się po lewej stronie menu górnego
 • z wyświetlonego menu wybieramy opcję „Ten Mac..” (rys. 1)
 • wyświetlone okno „Ten Mac…” podaje nam informacje o wersji zainstalowanego systemu operacyjnego, procesorze, pamięci RAM oraz o dysku, z którego został uruchomiony system operacyjny
 • klikamy przycisk „Więcej informacji…” (rys. 2)
 • uruchomiony program „Informacje o systemie” na pierwszej zakładce podaje nam informacje o modelu komputera, dacie jego premiery, procesorze, pamięci RAM, karcie graficznej, numerze seryjnym oraz zainstalowanej wersji systemu operacyjnego (rys. 3)

Komputery Mac: identyfikujemy model / numer seryjny

Do czego może posłużyć nam odczytany numer seryjny komputera? Na przykład możemy sprawdzić datę i miejsce produkcji:

Komputery Mac: identyfikujemy model / numer seryjny

 • dwa pierwsze znaki: miejsce produkcji, kod W8 oznacza Szanghaj w Chinach
 • trzeci znak: ostatnia liczba z roku produkcji, w tym przypadku oznacza rok 2010, jeżeli komputer jest bardzo stary , to może być to rok 2000
 • czwarty i piąty znak: numer tygodnia, w którym został wyprodukowany komputer, 17 tydzień to w przybliżeniu 1 połowa kwietnia


Możemy sprawdzić, czy nasz komputer nie kwalifikuje się do programu bezpłatnej wymiany komponentów np. https://www.apple.com/pl/support/imac-harddrive/

Możemy sprawdzić status gwarancji i wsparcia : https://selfsolve.apple.com/agreementWarrantyDynamic.do


Komputery Mac: identyfikujemy model / numer seryjny


Mac OS X: Czyścimy systemową kolejkę drukowania

Jeżeli nie możecie w standardowy sposób za pośrednictwem: Preferencje systemowe => Drukarka i skaner => Otwórz kolejkę drukarki => Usuń zadanie, usunąć zablokowanego zadania drukowania z kolejki, to jak zwykle z pomocą przychodzi Terminal. Trzeba zrobić tak:
 • uruchamiamy Terminal
 • wpisujemy polecenie: cancel -a -
 • naciskamy klawisz Enter
 • kolejka z zadaniami wydruku zostanie wyczyszczona

Mac OS X: czyścimy systemową kolejkę drukowania


OS X: Kompatybilne drukarki i skanery

Przed zakupem drukarki lub skanera, który chcemy podłączyć do komputera z systemem OS X, warto sprawdzić czy sprzęt ten jest z nim kompatybilny. Możemy sprawdzić to na witrynie producenta lub skorzystać ze stron wsparcia Apple, gdzie znajdziemy listę modeli urządzeń obsługiwanych przez oprogramowanie dostarczane za pośrednictwem funkcji aktualizacji oprogramowania: https://support.apple.com/kb/HT3669?viewlocale=pl_PL.

Bezpośrednie linki do sekcji najpopularniejszych producentów:
Drukarki i skanery kompatybilne z systemem OS X


Dodajemy pamięć RAM w iMacu (Late 2009)

Od zawsze wiadomo, że im większa pojemność pamięci RAM w komputerze, tym lepsza jego wydajność i komfort pracy. Stwierdzenie, to dotyczy zarówno maszyn działających pod kontrolą systemu Windows, jak i Mac OS X.
Wymiana / dodanie pamięci RAM w komputerach z linii iMac jest banalnie prosta i każdy, nawet niedoświadczony użytkownik spokojnie może wykonać ją sam w domu.
Czego potrzebujemy:

Kingston 2GB 1066MHz DDR3 Non-ECC CL7 SODIMM

Czytaj więcej...