OS X Mavericks: Finder Tips & Trikcks

Finder, to podstawowy program, z którym do czynienia ma każdy użytkownik systemu OS X. Kiedyś pełnił rolę powłoki systemowej (OS 9) i menadżera plików, dzisiaj pozostała mu tylko druga z tych funkcji.
Równocześnie z premierą Mavericks'a aplikacja ta doczekała się dużej aktualizacji w postaci możliwości przeglądania na kartach oraz funkcji tagowania plików.
Dla tych z Was, którzy chcieliby poznać lepiej ten program przygotowaliśmy zestaw kilku ciekawych trików, które uprzyjemnią pracę z tym narzędziem.

Dodajemy narastająco kolejne lata do nazw duplikowanych folderów


Jeżeli na Maku przechowujemy pliki w katalogach, które na końcu swojej nazwy mają rok, lub inną dowolna liczbę, to w prosty sposób możemy utworzyć kolejny katalog, w którego nazwie liczba ta będzie większa o 1 (Zdjecia 2010 => Zdjecia 2011). Wystarczy w Finderze przy wciśniętym klawiszu ALT przeciągnąć katalog za pomocą myszy.

Zobacz pozostałe triki:

OS X Mavericks: Rozwiązujemy problemy z przewijaniem w pionie stron w Safari

Siódma wersja przeglądarki Safari dostarczona z systemem OS X Mavericks jest całkiem mocno zabugowana. Kolejnym, często występującym błędem jest blokowanie przewijania strony w dół za pośrednictwem myszki. Na szczęście naprawa tego błędu jest stosunkowo prosta wystarczy postępować według poniższych punktów:
 1. przechodzimy do menu Safari i wybieramy opcję Wyzeruj Safari
 2. naciskamy przycisk Wyzeruj

OS X Mavericks: Rozwiązujemy problemy z przewijaniem w pionie stron w Safari


OS X Mavericks: Usuwamy wyznaczone trasy w programie Mapy

Wraz z premierą najnowszej wersji systemu operacyjnego OS X Mavericks na Makach pojawiła się aplikacja Mapy. Jedną z funkcji w jakie została wyposażona jest wyznaczanie trasy. I o ile samo wyznaczenie trasy jest proste, to trudności mogą się pojawić przy próbie jej usunięcia. Poniżej znajdziecie opis w jaki sposób pozbyć się niechcianych tras:
 • klikamy przycisk "Zakładki"
 • w wyświetlonym oknie wybieramy "Ostatnie"
 • naciskamy przycisk "Wymaż"
 • jeżeli chcielibyśmy ocalić jedną z tras przed usunięciem możemy przeciągnąć ją myszką z okna na pulpit

Mapy - usuwamy wyznaczone trasy


OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu

Od momentu kiedy Apple zdecydowało się na dystrybucję swojego systemu operacyjnego za pośrednictwem Mac App Store, po każdej premierze jego nowej wersji, w sieci pojawia się mnóstwo pytań o sposób utworzenia bootowalnego nośnika, z którego "na czysto" będzie można zainstalować system na dysku twardym komputera.
Oczywiście nie inaczej było w przypadku Mavericks'a, ale w sieci szybko pojawiły się liczne rozwiązania tego problemu wśród których dwa opisane poniżej wydają się najprostsze dla przeciętnego użytkownika:

Utworzenie nośnika instalacyjnego za pośrednictwem programu DiskMaker X:
 • do jej przeprowadzenia potrzebny będzie, oprócz samej aplikacji, którą możemy pobrać stąd, pendrive o pojemności 8 GB oraz pobrany z Mac App Store plik instalacyjny systemu.

OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu


Utworzenie dysku instalacyjnego za pośrednictwem Terminala:

 • w Narzędziu Dyskowym formatujemy pendrive, a nowo utworzonej partycji możemy nadać nazwę np. Mavericks (najlepiej gdyby nazwa składała się z jednego wyrazu wtedy będzie łatwiej)
 • uruchamiamy Terminal: Aplikacje => Inne => Terminal
 • w terminalu wpisujemy polecenie sudo /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Mavericks --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ Mavericks.app --nointeraction i naciskamy klawisz Enter
 • podajemy hasło
 • teraz w zależności od szybkości komputera i pendrive'a musimy poczekać od 40 do 60 minut

OS X Mavericks: Tworzymy bootowalnego pendrive'a z wersją instalacyjną systemu


Źródło: https://gist.github.com/cobyism/6839439.

OS X Mavericks: Zarządzanie tagami

Jedną z szeroko reklamowanych nowości w zaprezentowanym w ubiegłym roku przez Apple systemie OS X 10.9 Mavericks jest możliwość tagowania plików w programie Finder, który jest odpowiednikiem Microsoftowego Explorera.
Istnieje wiele sposobów na dodawanie, modyfikację i usuwanie tagów, a w poniższym opisie znajdziecie krótki ich opis.

OS X Mavericks: Zarządzamy tagami

Czytaj więcej...

OS X Mavericks: Rozwiązujemy problem z zamrażaniem kart Safari po wykonaniu gestu zmiany strony

Premiera systemu OS X 10.9 Mavericks przyprawiła wielu jego użytkowników o liczne siwe włosy z powodów masy błędów jakie występują podczas jego użytkowania. Na branżowych forach z łatwością można znaleźć wpisy rozwścieczonych użytkowników, którzy zmuszeni są do reinstalacji systemu, lub do powrotu do jego starszej wersji żeby móc normalnie korzystać z komputera.
Jednym z najbardziej upierdliwych błędów jest zamrażanie kart Safari jeżeli na urządzeniach wskazujących Apple (Magic Mouse, Magic Trackpad) wykonamy gest zmieniający strony (przesunięcie jednym palcem w lewo lub prawo). Ostatnio okazało się, że podobny problem może także występować podczas używania aplikacji App Store.

OS X Mavericks: Rozwiązujemy problem z zamrażaniem kart Safari po wykonaniu gestu zmiany strony

Czytaj więcej...

OS X Mavericks: Wyświetlamy katalog Library

Wraz z wprowadzenie systemu Mac OS X 10.7 LIon Apple ukrył przed użytkownikami systemu katalog Library. Oczywiście były dostępne różne sposoby na ominięcie tego ograniczenia, ale zawsze wiązało się to z wykonaniem jakiś dodatkowych operacji.
Sytuacja zmieniła się wraz z premierą systemu OS X Mavericks, w który została udostępniona opcja przywracająca widoczność tego folderu. Żeby z niej skorzystać trzeba:
 • otworzyć okno Findera
 • przejść do katalogu domowego: Idź => Katalog domowy (skrót: SHIFT+CMD+H)
 • wybrać menu Widok => Pokaż opcje widoku
 • w wyświetlonym oknie zaznaczyć opcję Pokaż katalog Biblioteki

OS X Mavericks: Wyświetlamy katalog Library


OS X Mavericks: Wyłączamy funkcję App Nap

App Nap, to jedna z ważniejszych nowości wprowadzonych przez Apple w systemie OS X 10.9 Mavericks. Jej zadaniem jest wstrzymywanie pracujących w tle aplikacji aby wydłużyć czas pracy komputerów przenośnych zasilanych z baterii.
Choć dla żywotności baterii funkcja ta ma wielkie znaczenie, to może powodować zamieszanie wśród wielu aplikacji. Jeżeli zdecydujemy się na jej wyłączenie, możemy zrobić to w następujący sposób:
 • klikamy prawym klawiszem na ikonie wybranej aplikacji
 • z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy opcję "Informacje"
 • w wyświetlonym oknie dialogowym zaznaczamy pole wyboru "Nie pozwalaj na App Nap"
 • zamykamy okno

OS X Mavericks: Wyłączamy funkcję App Nap