Naprawiamy bibliotekę programu Zdjęcia dla macOS

Jeżeli nie możecie uruchomić programu Zdjęcia dla macOS, lub podczas jego używania napotkacie jakieś błędy jedną z możliwości poprawy takiej sytuacji jest naprawa biblioteki programu. W celu dokonania tej czynności trzeba użyć kombinacji klawiszy CMD + OPTION (Alt), a następnie przytrzymując je uruchomić program Zdjęcia i wyświetlonym oknie dialogowym wybrać przycisk "Napraw".

Naprawiamy bibliotekę programu Zdjęcia dla macOSZdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzenia

Jedną z najważniejszych funkcji jakie Apple reklamował wraz z premierą programu Zdjęcia dla OS X była obsługa rozszerzeń poszerzających możliwości edycyjne tego programu.
Obecnie w Mac App Store możemy kupić kilka aplikacji, które wspierają tą funkcjonalność, jednak po ich zainstalowaniu okazuje się, że nie możemy wykorzystać ich możliwości edytując zdjęcia w oprogramowaniu Apple.
Okazje się, że aby skorzystać z funkcji rozszerzeń dla programu Zdjęcia dla OS X trzeba włączyć ich obsługę w Preferencjach systemowych, a sama procedura wygląda następująco:
  • uruchamiamy Preferencje systemowe
  • przechodzimy do modułu Rozszerzenia

Zdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzenia


  • w lewej części okna Rozszerzenia przechodzimy do aplikacji Zdjęcia co spowoduje wyświetlenie wszystkich dostępnych rozszerzeń
  • zaznaczamy rozszerzenia, które chcemy używać w programie Zdjęcia
  • opuszczamy Preferencje systemowe

Zdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzenia


Użycie rozszerzeń w aplikacji Zdjęcia jest bardzo proste, wystarczy przejść w tryb edycji zdjęcia i z opcji wyświetlanych po prawej stronie okna programu wybrać "Rozszerzenia", co spowoduje wyświetlenie menu z zainstalowanymi wtyczkami.

Zdjęcia dla OS X: włączamy rozszerzeniaTworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Wraz z opublikowaniem aktualizacji systemu OS X Yosemite do wersji 10.10.3 firma Apple zaprezentowała nowy program Zdjęcia dla OS X, który ma zastąpić starsze aplikacje iPhoto i Aperture.
Jedną z mniej wyeksponowanych, a bardzo przydatnych, funkcji Zdjęć jest możliwość tworzenia nowych bibliotek zdjęć i przełączania się pomiędzy nimi.
Operacja tworzenia nowej biblioteki jest bardzo prosta wystarczy bowiem podczas startu aplikacji nacisnąć i przytrzymać klawisz ALT, następnie iw wyświetlonym oknie wybrać przycisk "Utwórz nową..." i wybrać lokalizację oraz nazwę dla nowej biblioteki.

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X

Podobnie jest z operacją przełączania się pomiędzy bibliotekami, podczas startu programu naciskamy i przytrzymujemy klawisz ALT, następnie zaznaczamy bibliotekę, na która chcemy się przełączyć i naciskamy przycisk "Wybierz bibliotekę".

Tworzymy nową bibliotekę zdjęć w programie Zdjęcia dla OS X